GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ MXT-WAX Silcosteel Capillary Columns: 10m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-Wax |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 250°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Rtx™-20 Capillary Columns - 30m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for volatile and flavor compounds.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ RTX™-65TG Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns, specially tested for triglycerides
| Particle Size | 0.1 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Polarity | Mid to high polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.1 μm |
| USP Type | G17 |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Innovative Integra-Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for residual solvents in pharmaceutical products. For analysts who find it inconvenient to make a leak-free connection between the guard column and the analytical column, we offer Integra-Guard columns.
Restek™ Rtx™-Dioxin2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique selectivity for toxic dioxin and furan congeners allows use as a confirmation GC column, thermally stable to 340°C
| Max. Temperature | 340°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-Dioxin2 |
| Quantity | 1 |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Toxic Dioxin and Furan Congeners Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Isomer specificity for 2,3,7,8-TCDD and 2,3,7,8-TCDF |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns, 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-polarity phase Crossbond™ 5% diphenyl/95% dimethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-5 |
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-Volatiles Capillary Columns: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for volatile organic pollutants
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Temperature Range | -20°C to +270/280°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Film Thickness | 2 μm |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-35 Capillary Columns: 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane
| Includes | Integra guard column |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 60 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 30m and Under: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Stabilwax™-MS Columns, Length: 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for Food, Flavor, Fragrance, and Industrial Chemical/Solvent Analysis
| Stationary Phase | Stabilwax™-MS |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | High |
| Temperature Range | 40°C to 250/260°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Food, Flavor, Fragrance, and Industrial Chemical/Solvent Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 10m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for alcohols, oxygenates, PCB congeners, pesticides, and fragrance compounds.
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 40m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns equivalent to USP G46 phase.
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent confirmation column with an Rtx™-5 Column for Phenols, Nitrosamines, Organochlorine Pesticides, Chlorinated Hydrocarbons, and Chlorophenoxy Herbicides
| Stationary Phase | Rtx™-200 |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Polarity | Mid-polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvents, Freon™ Fluorocarbons, Alcohols, Ketones, Silanes, Glycols, and Drugs of Abuse |
| USP Type | G6 |